تعمیر بک لایت تلویزیون سامسونگ

تعمیر بک لایت تلویزیون سامسونگ

بک لایت تلویزیون یا همان نور زمینه تصویر، مجموعه ای از لامپ های فلورسنت در تلویزیون های ال سی دی دانست. و در تلویزیون های ال ای دی مجموعه ای از لامپ های ال ای دی نام برد. تلویزیون های ال سی دی و ال ای دی را می توان به یک سینمایی خانگی تشبیه کرد. به این صورت که صفحه جلوی تلویزیون را می توان آپارات دیجیتال نام برد. و لامپ های ال ای دی را نیز نور پشت آپارات دانست.

با این توضیحاتی که داده شد خرابی بک لایت باعث سیاه شدن تصویر تلویزیون شما می شود. در این حالت صدای تلویزیون قطع نمی شود. ولی تصویر تلویزیون سیاه است و شبکه ها را می توان تغییر داد.

تعمیر بک لایت در محل تخصص می خواهد که ما این ادعا را داریم. سیما سرویس با کادری مجرب در زمینه تعمیر تلویزیون سامسونگ آمادگی دارد تعمیر بک لایت تلویزیون شما را در منزل و محل شما انجام دهد. برای تعمیر بک لایت باید از ال ای دی های اورجینال و فابریک استفاده کرد. در غیر این صورت عیب دستگاه شما به زودی تکرار می شود و شما را به دردسر می اندازد. 

بک لایت چیست ؟

بک لایت به لامپ های ال ای دی و فلورسنت گفته می شود که در تلویزیون های LED, LCD مورد استفاده قرار می‌گیرد . بک لایت نور پس زمینه تصویر را برای دیدن تصویر تامین می‌کند زیرا پنل از خود نوری ندارد باید از یک منبع نور، نور به صفحه پنل تابیده شود تا تصویری که روی پنل وجود دارد برای کاربران قابل دیدن باشد.
حالا نکته مهم این است که این بک لایت ها چطور و با چه چیدمانی قرار می‌گیرند.

دو نوع بک لایت داریم:

 

۱) بک لایت شاخه ای:

در بک لایت شاخه های ما از چند شاخه بک لایت استفاده می کنیم این بک لایت ها در این مدل در پشت صفحه پنل قرار می گیرند. نحوه مداربندی بک لایت ها به دو صورت سری و سری-موازی می باشد.

قابل ذکر است که بدانیم نحوه بروز و آشکار شدن خرابی بک لایت ها بسته به نوع بک لایت و مدار بندی آنها متفاوت می باشد. در بک لایت شاخه ای اگر تعدادی از لامپ سوخته باشد این خرابی بک لایت به صورت لکه های تیره نشان داده میشود اگر مداربندی به صورت سری باشد وقتی بک لایت خراب شود کل تصویر زیاد میشود اگر مدار بندی به صورت سری موازی باشد خرابی بک لایت هر سری به صورت یک نوار تیره روی تصویر ظاهر می شود.

۲) بک لایت لبه ای:

در بک لایت لبهای همان طور که از اسم آن مشخص است بک لایت در لبه سینی خنک کننده قرار دارد نور را از لبه پنل می تاباند و باعث شده تا تصویر روی پنل قابل مشاهده شود. در این نوع بک لایت تراکم لامپ ها زیاد می باشد. در این مدل نوع بک لایت زمانی که تنها تعداد کمی از لامپ‌ها بسوزد این خرابی بک لایت به صورت لکه های تیره مشاهده می‌شود. در برخی از مدل های تلویزیون خراب شدن یک تعدادی از لامپ ها به صورت تاریک شدن نیمی از صفحه نمایان می‌شود.
حالا اگر خرابی لامپ ها زیاد باشد و تعداد زیادی از لامپ ها درگیر مشکل شده باشند سری کامل قطع می شود و کل تصویر سیاه می شود.

تعمیر بک لایت تلویزیون سامسونگ در محل

 

تعمیر بک لایت تلویزیون سامسونگ در منزل و محل یک خدمت تخصصی است. که شرکت سیما سرویس به منظور راحتی و آسایش شما همشهریان گرامی ارائه می دهد .

شما مشتریان گرامی می توانید درخواست تعمیر بک لایت در محل را از طریق شماره های سیما سرویس و یا فرم تماس با ما انجام دهید.

بعد درخواست شما تکنسین های متخصص تعمیر تلویزیون سامسونگ به همراه قطعات مورد نیاز به محل اعزام می شوند و در کمترین زمان ممکن مشکل تلویزیون شما را برطرف می کنند.

تکنسین های سیما سرویس هر ساله دوره های تخصصی تعمیر بک لایت را می بینند. و این امر باعث شده تا با تازه ترین تلویزیون های موجود در بازار آشنا باشند. تعمیر بک لایت با شش ماه ضمانت انجام می شود. ضمانت نامه بصورت کتبی به شما ارائه می شود.

تعمیر بک لایت تلویزیون سامسونگ

هشدار در خصوص تعمیرات غیر اصولی بک لایت

گاهی دیده شده که بعضی از تعمیرات کاران غیر مجاز از بک‌لایت کار کرده به جای بک لایت نو استفاده می کنند.این در حالی است که این قطعه مصرفی بوده و دارای عمر مفید مشخصی است و این کار کرده بودن باعث شده تا زمانی که روی دستگاه شما نصب می شود عمر کمتری داشته باشد.
گاهی هم بک لایت هایی که استفاده می کنند اورجینال و اصلی نیست.از این رو توصیه ما به شما این است که حتما از تعمیرکاران مجاز برای تعمیر کمک بخواهید. زیرا تعمیراکارن مجاز از قطعات اصلی و نو استفاده می کنند وتعمیرات را در منزل و در حضور خودتان انجام میدهند. 

نشانه های خرابی بک لایت تلویزیون سامسونگ

خرابی در هر قطعه از تلویزیون خود را به گونه های متفاوتی نمایان می کند. از آنجا که بکلایت قطعه اصلی مربوط به نور و کیفیت تصویر می باشد بنابراین بروز هرگونه خطایی در این قطعه ابتدا تاثیر خود را بر تصویر تلویزیون می گذارد. حال هدف ما از ارائه این مطلب بررسی یک سری علائم و نشانه ها می باشد که با نمایان شدن آنها در تصویر تلویزیون ما را متوجه خرابی در این قطعه می کند. و همچنین در ادامه به بررسی یک سری عوامل خواهیم پرداخت که باعث سوختن زودهنگام لامپ های موجود در تلویزیون می شود کاربر با رعایت این نکات می‌تواند باعث جلوگیری از سوختن زودهنگام لامپ شود. در ابتدا به بررسی علائم و نشانه های خرابی بک لایت که در تصویر تلویزیون نمایان می شود خواهیم پرداخت،و این علائم عبارتند از:

- ایجاد نقاط نورانی در تصویر
-ایجاد هاله و یا لکه مشکی در تصویر
-صدا دارد تصویر ندارد
-در مواردی نمایش آرم smart و قطع شدن تصویر
-تاریک شدن نیمی از تصویر
-بعد چند دقیقه از روشن بودن، تصویر سیاه میشه
-چشمک زدن تصویر به عبارتی قطع و وصل شدن تصویر
-و...

تعمیر بک لایت تلویزیون سامسونگ

تا این جای امر متوجه نشانه های خرابی بک لایت تلویزیون سامسونگ شدیم.حال به عللی خواهیم پرداخت که موجب سوختن زودرس بک لایت می شود و همچنین به ارائه ی راهکارهایی خواهیم پرداخت که با انجام آن ها باعث جلوگیری از به وجود آمدن این قبیل مشکلات در بک لایت در کوتاه مدت می شویم.

عوامل سوختگی بک لایت تلویزیون سامسونگ

 

استفاده از قطعات با کیفیت پایین:

این موضوع مربوط به شرکت های سازنده تولید تلویزیون می باشد.گاهی شرکت های تولید کننده بابت تولید افزون و شاید کاهش هزینه، از قطعات مصرفی با کیفیت رو به پایین و یا متوسط در امر تولید استفاده می کنند.از آنجا که تلویزیون یکی از وسایل برقی پرمصرف در هر منزلی می باشد و اکثر اوقات فراغت افراد در منزل با تماشای تلویزیون سپری می شود بنابراین مصرف این وسیله بالاست لازم است از قطعات با کیفیت بالا در تولید آن استفاده شود تا از به وجود آمدن سوختگی زودرس قطعات جلوگیری به عمل آید. البته لازم به ذکر است اکثر شرکت های تولید کننده تلویزیون همه روزه در حال افزایش کیفیت قطعات مصرفی خود می باشند، تا علاوه بر بالا بودن کیفیت تولید، موجب رضایت صددرصدی کاربران نیز شوند.

استفاده مداوم و بی وقفه از تلویزیون:

همانطور که در توضیحات بالا نیز اشاره شد تلویزیون یکی از وسایل برقی می باشد که در هر منزلی شاهد آن بوده و خرابی آن باعث ایجاد نگرانی می شود. بنابراین باید نهایت دقت را در نگهداری و استفاده از آن داشت. از آنجا که افراد حاضر در منزل اوقات فراغت خود را با تماشای تلویزیون میگذرانند بنابراین شاهد آن می باشیم که افراد بعد از بیدار شدن شروع به تماشای تلویزیون نموده و تا پاسی از شب همچنان تلویزیون روشن و در حال استفاده می باشد، همچنین وجود کودکان در منزل باعث شده تا تلویزیون ساعت های طولانی روشن باشد.

باید عرض نماییم یکی از مهم‌ترین دلایل سوختن زودهنگام بک لایت در تلویزیون،استفاده مداوم و بی وقفه از آن است. از آنجا که روشن بودن مداوم باعث داغ شدن دستگاه تلویزیون شده و این گرما موجب فرسودگی قطعات می شود، بنابراین راهکار پیشنهادی بابت جلوگیری به عمل آوردن از داغ شدن تلویزیون، این می باشد که بعد از ۲-۴ ساعت تماشای تلویزیون آن را به مدت ۱۵ الی ۲۰ دقیقه خاموش نموده تا باعث پیشگیری از داغ شدن و فرسودگی دستگاه شوید.

آسیب دیدگی بر اثر گرمای محیط:

گاهی مشاهده شده که افراد ناخواسته تلویزیون را در مکانی قرار می‌دهند که وسایل گرمازا در آنجا موجود می باشد. همانطور که گفته شد تلویزیون خود بر اثر مصرف تولید گرما می کند، آیا تلویزیون در نزدیکی شوفاژ و یا بخاری و یا نزدیک آشپزخانه قرار دهید این عمل موجب تشدید گرما شده و احتمال خرابی و سوختگی تلویزیون و قطعات را چندین برابر می کند. بنابراین توصیه اکید ما به شما عزیزان این می باشد که تلویزیون را از نظر مکانی در محیط قرار دهید که ابتدا در محل رفت و آمد نباشد که موجب آسیب دیدگی از لحاظ ضربه می شود و همچنین آن را در مکانی قرار دهید که عبور جریان هوا در آنجا به راحتی صورت گیرد. این امر موجب جلوگیری از داغ شدن و استهلاک دستگاه بر اثر گرما می شود.

جدا شدن بک لایت از سینی خنک کننده:

لامپ های موجود در تلویزیون بر اثر مصرف از خود گرما تولید می‌کنند. همانطور که در توضیحات قبل تر نیز اشاره شد گرما موجب استهلاک و فرسودگی قطعات می شود.حال بابت این امر که گرمای تولیدی توسط لامپ ها باید به نحوی از لامپ ها تخلیه گردد،از وجود یک فلز یا سینی خنک کننده در این زمینه استفاده شده که به فلز هیت سینک معروف می باشد. این فلز وظیفه دارد گرمای تولیدی را از لامپ ها گرفته و تخلیه کند و لامپ ها را در دمای متعادلی حفظ نماید.

حال این لامپ ها که توسط چسب و یا شاسی بر روی این فلز متصل می‌شوند،اگر به هر دلیلی مابین آن ها فاصله بیفتد، این امر موجب شده تا دیگر گرما از لامپ ها تخلیه نشده و درون آن ها باقی بماند،که همین امر موجب سوختگی زودرس آن ها می شود.همواره می بایست کارشناسان بابت این امر از چسب دو طرفه مرغوب استفاده نموده و لامپ ها را در زیر شاسی به طور کامل قرار دهند، تا هیچ فضای خالی مابین آن ها نماند و توصیه می شود این کار توسط مراکز و نمایندگی های متخصص در این زمینه صورت گیرد.

استفاده از میزان بالای روشنایی تصویر:

در تمام تلویزیون ها با هر مدلی شاهد این امر می باشیم که نور و روشنایی تصویر در حالت حداکثری خود قرار دارد، این امر توسط شرکت سازنده دستگاه به صورت پیش فرض بر روی آخرین درجه روشنایی تنظیم شده است. این امر موجب می شود لامپ ها بابت نمایش تصویر از حداکثر توان خود استفاده نموده که یکی از مهم ترین عوامل سوختن لامپ ها می باشد.راهکار پیشنهادی بابت جلوگیری از سوختن بک لایت در کوتاه مدت این می باشد که شما می بایست به صورت دستی نور و روشنایی تصویر تلویزیون را تنظیم نموده و موجب شده فشار وارده بر لامپ ها کمتر شود.

 از طریق منوی تنظیمات وارد گزینه setting شده و گزینه روشنایی را که به صورت پیش فرض بر روی ۱۰۰ قرار گرفته آن را تا حدود ۶۰ الی ۸۰ پایین بیاورید. همچنین می توانید گزینه صرفه جویی انرژی را فعال نموده تا باعث صرفه جویی در انرژی و همچنین برق شود. یکی از دیگر مواردی که می‌توان به آن اشاره نمود فعال نمودن گزینه ECO sensor تلویزیون می باشد. این گزینه که در اکثر تلویزیون‌های هوشمند که شاهد آن می باشیم بدین معناست که به تلویزیون اجازه این امر را می‌دهد تا نور تصویر را بر اساس محیطی که تلویزیون در آنجا قرار دارد تنظیم نماید و به صورت خودکار موجب کاهش انرژی مصرفی لامپ ها شود.

بالا بودن ولتاژ بایاس:

همانطور که همه کاربران تلویزیون سامسونگ شاهد این امر می باشند در لحظه ابتدایی روشن کردن تلویزیون آرم smart به صورت شفاف و با شدت و همچنین وضوح بالایی بر روی تصویر نمایان می‌شود.این امر موجب وارد شدن فشار به لامپ های تلویزیون شده و از عوامل سوختگی زودهنگام بک لایت می باشد.این ولتاژ ورودی در هنگام روشن کردن تلویزیون که بایاس نام دارد باید توسط کارشناسان و تکنسین متخصص این امر تنظیم شود تا از شدت ولتاژ ورودی کاسته شود.این امر به عنوان اصلاحیه بک لایت می باشد و از موارد مهمی است که باید توسط کارشناسان بعد از انجام عمل تعمیر و یا تعویض بک لایت صورت گیرد.

هزینه تعمیر بک لایت تلویزیون سامسونگ

هزینه تعمیر بک لایت تلویزیون سامسونگ به مدل و جنس بک لایت متفاوت است. این موضوع بسیار مهم است که چطور می توان بهترین نوع بک لایت را با کمترین هزینه ممکن انتخاب کرد. ما این توصیه را به شما عزیزان برای انتخاب بک لایت داریم. اول اینکه بک لایت باید نور کاملا سفید داشته باشد و بک لایت ها درجه دوم و سوم دارای نور مایل به آبی و سبز می باشند که کیفیت تصویر را پایین می آورد.

گزینه دوم ضمانت بک لایت می باشد اینکه شرکت تعویض کننده بک لایت چند ماه گارانتی برای تعویض ال ای دی های بک لایت به شما می دهد. و اینکه از معتبر بودن شرکت خدمات دهنده اطمینان پیدا کنید. مسله سوم اینکه ظاهر بک لایت دقیقا باید با بک لایت فابریک دستگاه یکی باشد. در غیر این صورت بالا و پایین بودن ولتاژ بک لایت و یا ظاهر بک لایت باعث خراب شدن زود هنگام بک لایت می شود. و آخرین نکته اینکه بک لایت های تعویضی نباید هاله بر روی تصویر ایجاد کند.

حال از آنجا که سوال اکثر کاربرانی که بابت تعمیر بک لایت تلویزیون با ما تماس می گیرند در ارتباط با هزینه تعمیر بک لایت می باشد در ادامه به توضیح راجع به چند مدل از تلویزیون سامسونگ که بیش ترین آمار خرابی بک لایت در ارتباط با این مدل ها می باشد خواهیم پرداخت و علاوه بر این باید عرض نماییم که هزینه دقیق برآوردی هنگامی مشخص می گردد ‌که کارشناس تمام لامپ های موجود در تلویزیون را بررسی نمایید و تعیین کند که چه تعداد از لامپ ها دچار آسیب دیدگی شده است و آیا نیاز به تعمیر دارند و یا باید کامل تعویض گردند.

هزینه تعمیر بک لایت تلویزیون سامسونگ سری F

معمولاً بعد از چندین سال استفاده از تلویزیون به دلیل مصرفی بودن قطعه عمر آن سپری شده و نیاز به تعویض و یا تعمیر دارد و این طول عمر در مدلهای مختلف تلویزیون با هم متفاوت می باشند ولی اگر حدودی بخواهیم اعلام نماییم مابین ۴-۸ سال متفاوت می باشند. که در سری F تلویزیون سامسونگ بعد از گذشت ۴الی۶ سال دچار ضعف شده و نیاز به تعمیر دارند.در این مدل تلویزیون های سامسونگ چون چیدمان بک لایت ها به صورت شاخه ای و سری-موازی می باشد،خرابی در یک شاخه باعث شده علائم آن به صورت سیاه شدن نیمی از تصویر خود را ظاهر کند.

ر این مدل تلویزیون لامپ ها توسط یک گیره ی فلزی تعبیه شده بر روی صفحه در جای خود قرار می گیرند و از آنجا که در مطالب بالا نیز اشاره شد این امر باعث شده تا یک مقدار فاصله ی کمی مابین لامپ ها و صفحه وجود داشته باشد و لامپ ها به راحتی نتوانند گرمای خود را به صفحه منتقل کنند،حال بابت برطرف نمودن این مشکل می بایست علاوه بر استفاده از آن گیره،مابین لامپ ها و صفحه از چسب استفاده شود تا انتقال گرما با سرعت بالاتر و به راحتی صورت گیرد.بابت هزینه تعمیر بک لایت در سری F سامسونگ باید عرض نماییم که در ۳۲ اینچ از ۲۵۰ شروع شده و به نسبت اینچ و تعمیری و یا تعویضی بودن لامپ ها بالا می رود.

هزینه تعمیر تلویزیون سامسونگ سری H و EH

در این دو مدل از تلویزیون سامسونگ نیز بک لایت به صورت شاخه ای بوده و به دلیل مدار بندی متفاوت، موجب شده تا ایرادات ظاهری خرابی بک لایت به حالت های دیگری خود را نمایان کند. در مدل H و EH با خراب شدن یک یا تعداد چند لامپ، تصویر تلویزیون قطع نمی شود و در مواردی خود را به صورت لکه و یا هاله تیره نمایان می کند. هنگامی که تعدادی از لامپ ها دچار سوختگی می شوند ولتاژ آن ها، مابین لامپ‌های سالم توزیع گردیده و موجب شده تا همچنان تصویر تلویزیون برقرار باشد.

گاهی بسیاری از کاربران با وجود هاله و یا لکه های تیره در تصویر تلویزیون خود بی توجه به آن علائم همچنان به مشاهده تلویزیون پرداخته و موجب شده سوختگی ناشی از تعداد کمی از لامپ ها، همه لامپ ها را درگیر نموده و همه آنها را دچار آسیب دیدگی کند. باید عرض نماییم اگر همان ابتدا که با علائمی در تصویر تلویزیون خود مواجه می شوید بابت بررسی و تعمیر آن اقدام نمایید موجب شده تا فقط همان تعداد کم نیاز به تعویض داشته باشند و هزینه پایین تری را در بر داشته باشد. اما هنگامی که بی توجه به این علائم همچنان از تلویزیون استفاده می کنید موجب شده تا سوختگی شامل تمام لامپ ها شود و نیاز به تعویض کامل آنها باشد که باید هزینه به نسبت بالاتری را متحمل شوید. بابت هزینه تعمیری بودن دو مدلH و EH باید عرض نماییم که شروع هزینه تعمیر آنها از ۳۰۰ می باشد و به نسبت تعویضی بودن و اینچ تلویزیون بالا می رود.

هزینه تعمیر بک لایت تلویزیون سامسونگ سری D

تلویزیون سامسونگ سری D یکی دیگر از مدل‌های تلویزیون سامسونگ می باشد که گزارش خرابی بک لایت در این مدل از سوی اکثر کاربرانی که دارای این مدل تلویزیون هستند،شنیده می‌شود. همچنین این مدل در مین برد آن نیز دارای ایراداتی می باشد که موضوع بحث ما بک لایت است. در این مدل از تلویزیون از بک لایت لبه ای استفاده می شود و تنها در دو سایز ۴۰ و ۴۶ در بازار موجود است.در صورتی که تنها یک سری از لامپ ها دچار آسیب دیدگی شوند خود را به صورت تاریکی در بخشی از تصویر نمایان می کنند.

در این مدل به دلیل اینکه لامپ ها به صورت جداگانه تغذیه می شوند بنابراین به وجود آمدن خرابی در یک بخش و دسته باعث خاموش شدن لامپ ها در دسته های دیگر نمی‌شود ولی نمی‌توان گفت که خرابی در یک دسته بی‌تأثیر بر بخش های دیگر می باشد.بابت هزینه تعمیر در این مدل می توان اعلام نمود که شروع هزینه از ۴۵۰ می باشد و به نسبت تعویضی بودن آن ها بالاتر می رود.

اصلاحیه زدن در بک لایت:

اصلاحیه زدن در بک لایت به دو نوع صورت می گیرد:

۱) از بین رفتن چسب :

بین لامپ ها و صفحه خنک کننده یک چسب مخصوصی وجود دارد که لامپ ها را به سینی فلزی می چسباند.
در واقع این چسب به عنوان انتقال دهنده گرما وظیفه دارد گرما را از لامپ‌های گرفته و به سینی خنک کننده انتقال دهد این امر باعث شده تا گرما در لامپ ها نمامد و دیرتر لامپ ها مستهلک شوند.گاهی این چسب از بین می رود.
اطلاحیه زدن در اینجا یعنی اینکه جسب از بین رفته را بطور کامل پاک کرده و از یک چسب جدید استفاده کنیم.

 

۲) هماهنگی ولتاژ و جریان :

پاور یا همان برد تغذیه وظیفه اصلی تامین ولتاژ و جریان مورد نیاز لامپ های ال ای دی را بر عهده دارد. ایجاد هماهنگی بین ولتاژ و جریان لازم برای لامپ ها و ولتاژ و جریان خروجی از برد پاور را اصلاحیه زدن می گویند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *